top of page
Search

Kaip darbo pokalbio metu susitarti DU, kad ir darbdavys ir kandidatas suprastų ką susitarė?


Darbo pokalbiui pasisukus ties darbo užmokesčio lūkesčiais darbuotojas savo lūkestį linkęs įvardinti suma į rankas, nes jam svarbu kiek pinigų įkris į jo banko sąskaitą, o darbdaviui gerokai svarbiau darbuotojo kaina, dėl to jis norėtų žinoti sumą ant popieriaus. Kas nulemia nesusikalbėjimą ir kaip išvengti darbuotojo nepasitenkinimo ateityje?


Neaiškumą lemia NPD ir papildomas kaupimas pensijai II pakopoje


Neapmokestinamas pajamų dydis arba NPD yra gyventojų pajamų mokesčio lengvata, kuri priklausomai nuo darbuotojo pajamų dydžio, leidžia sumažinti darbo užmokesčio sumą („bazę“) nuo kurios skaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis.


Papildomas kaupimas pensijai yra darbuotojo papildomos įmokos į jo pasirinktą II pakopos pensijų fondą. Šias įmokas darbdavys išskaičiuoja iš darbuotojo darbo užmokesčio ir perveda Sodrai su kitomis socialinio draudimo įmokomis.


Sprendimą dėl NPD taikymo darbuotojas naujoje darbovietėje priima jį išreikšdamas prašymu, o sprendimas dėl kaupimo pensijai būna priimtas individualiai ir jo pakeisti bent kol kas negalima.


Darbdaviui norint įvertinti ką darbuotojas turi mintyje sakydamas sumą į rankas reikėtų žinoti ar darbuotojas sumą įvardino planuodamas taikyti NPD ir ar papildomai kaupia pensijai II pakopoje.


Situacijos pavyzdys


Įsivaizduokite, turite du kandidatus į naują poziciją, kurie abu išsakė norą uždirbti 1 000 Eur į rankas. Kandidatė Adelė savo lūkestį išsakė skaičiuodama, kad NPD netaikys, ji papildomai kaupia pensijai. Kandidatas Povilas savo lūkestį išsakė įvertinęs, kad NPD taikys, pensijai papildomai nekaupia. Nors abu kandidatai į rankas norėtų gauti po 1 000 Eur, Adelė darbdaviui kainuotų 1 770 Eur, o Povilas 1 528 Eur t. y. 242 Eur skirtumas.


Kaip susitarti?


Tobulu scenarijumi darbuotojai darbo pokalbio metu savo lūkesčius turėtų nurodyti suma ant popieriaus. Visgi tą padarys retas kandidatas ir galiausiai išsiaiškinti tikrąjį jo norą teks darbdaviui. Taigi kai sekantį kartą kandidatas išsakys savo darbo užmokesčio lūkestį į rankas, turite paklausti:

  • Ar jis kaupia pensijai II pakopoje?

  • Ar įvardinta suma taikant NPD?

Turint šią informaciją, po pokalbio arba netgi jo metu galite greitai perskaičiuoti iš sumos į rankas į sumą ant popieriaus pasinaudojant viena iš daug internete esančių DU skaičiuoklių pavyzdžiui – https://www.tax.lt/skaiciuokles/atlyginimo_ir_mokesciu_skaiciuokle.


Informacija parengta vadovaujantis teisės aktų reikalavimais galiojusiais 2024-01-16.

17 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page