top of page
Search

KAIP ĮMONEI SUSIGRĄŽINTI MOKESČIŲ PERMOKĄ? PRAKTIŠKI PATARIMAI KAIP TĄ DAROME MES

Šiame tekste (nuoroda) panagrinėjome kaip dažniausiai susidaro mokesčių permokos ir kodėl tai yra problema verslui. Šį kartą pasidalinsime mūsų patirtimi ką reikia padaryti praktiškai, kad permokos grąžinimas vyktų kuo sklandžiau, kada tą daryti ir kodėl svarbu planuoti mokesčių mokėjimus?


Tvarka mokesčių deklaracijose ir apskaitoje


Būtina sąlyga norint susigrąžinti permokas yra tvarka įmonės apskaitoje, jei jos nėra, nebus aišku nei iš ko susidarė permoka nei kiek jos galima susigrąžinti. Šiuo atveju tvarkinga apskaita reiškia:

  1. Mokesčių likučiai apskaitoje atitinka rodomus Valstybinės mokesčių inspekcijos (toliau – VMI) sistemose (Mano VMI). Čia yra tam tikros specifikos kaip mokesčių administratorius apskaito ir sudengia sumokėtus mokesčius, tačiau buhalteris tikrai turi tą žinoti;

  2. Nėra neatitikimų tarp skirtingų, tačiau tarpusavyje susijusių, VMI teikiamų deklaracijų. Pavyzdžiui PVM permokų atveju lyginama informacija tarp i.SAF registruose (teikiamuose gautų ir išrašytų PVM sąskaitų faktūrų registruose) ir PVM deklaracijose nurodytų duomenų;

  3. Mokesčių deklaracijos yra teikiamos laiku, netuščios ir kuo mažiau tikslinamos, jose nėra trūkumų – pavyzdžiui, PVM permokos atveju neturėtų būti nedeklaruotų gautų ar išrašytų PVM sąskaitų faktūrų (i.SAF registruose);

  4. Tam tikrais atvejais pasitaiko neatitikimų tarp skirtingų teikiamų deklaracijų ar informacijos su kuria jų duomenis lygina VMI, tačiau įmonės buhalteris turi turėti jiems argumentuotus paaiškinimus.

Nors viešai nėra aišku kaip VMI specialistai (ir automatizuoti tikrinimo įrankiai) tikrina deklaracijas, bet tada kai deklaracijose nesutapimų ir trūkumų nebūna, permokos grąžinamos greičiau ir be papildomų klausimų, o jei nesutapimų yra – dažniausiai specialistai paprašys paaiškinimų arba patikslinti deklaracijas, taigi jei deklaracijos tvarkingos pakaks tik paaiškinimo kas lėmė neatitikimus.


Pažymėtina, kad permoką susigrąžinti būna sunkiau, užduodama daugiau klausimų ir reikia būti jiems pasiruošus, kai įmonė turi prabangių automobilių, motociklų ir neskaičiuoja pajamų natūra, iš i.SAF registrų matomi pirkimai gali kelti abejonių dėl jų ryšio su įmonės veikla ir panašios situacijos kai iš pirmo žvilgsnio atrodytų, kad įmonė bando sumokėti mažiau mokesčių nei jai galėtų priklausyti.


Mokesčių mokėjimo planavimas


Verslams, pastoviai generuojantiems mokesčių permokas, svarbu turėti mokesčių mokėjimo planą, nebūtina jo užsirašyti, pakanka matyti kelis žingsnius į priekį (dažniausiai bent 3 mėn.) ir tuomet bus aišku kaip elgtis su mokesčių mokėjimu – kada geriau mokesčius mokėti, kada sudengti, o kada susigražinti.


Dažniausiai viskas priklauso nuo permokų šaltinio ir sumų. Jei įmonė permokas generuoja pastoviai (tai bus iš PVM), tokiu atveju siūlome jomis susidengti mokėtiną gyventojų pajamų mokestį ir užskaityti Sodros įmokas ir tuomet priklausomai nuo permokos likučio arba teikti prašymą grąžinti permoką arba jei sumos nėra didelės, jas šiek tiek pakaupti ir susigrąžinti rečiau, kai suma taps didesnė arba dengti su kitais kas ketvirtį ar kartą per metus mokamais mokesčiais. Žinoma kartais permokų sumos būna reikšmingos ir tuomet vadovai nori jas susigrąžinti iškart kai atsiranda tokia galimybė. Tik reikia pastebėti, kad iš praktinės pusės susidengti mokesčių permoką su kitais mokėtinais mokesčiai yra ženkliai lengviau, VMI mokėtini mokesčiai sudengiami automatiškai, o norint sudengti su Sodros įmokomis ar susigrąžinti visada yra sunkiau dėl galimų VMI klausimų. Taigi vieno teisingo varianto nėra, kiekviena įmonė turėtų įsivertinti savo specifiką ir susiplanuoti gaires kaip elgiasi su mokesčių permokomis.


Tikiuosi dabar bus aiškiau kaip įmonės vadovams ir finansininkams reiktų galvoti apie mokesčių permokas ir kaip geriausia su jomis elgtis. Šiuo atveju tai gali būti reikšmingas likvidumo šaltinis. Akivaizdu, kad tokie sprendimai gali pastebimai prisidėti prie verslo sėkmės, svarbu užtikrinti, kad įmonės buhalteris atliktų ne tik dokumentų suvedimo ir ataskaitų pateikimo funkciją, kas tampa įprasta, ir tokios galimybės neliktų neišnaudotos.


Informacija parengta vadovaujantis teisės aktų reikalavimais galiojusiais 2024-04-03.

41 views1 comment

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Apr 03
Rated 5 out of 5 stars.

:)

Like
bottom of page